Geštalt psihoterapija
Geštalt psihoterapija
Blog Article
Geštalt terapija je humanistički i iskustveni pravac psihoterapije koji se fokusira na samosvest, „ovde i sada“ iskustvo i ličnu odgovornost. Razvili su je Fric i Lore Perls sredinom 20. veka, a njen cilj je da pomogne ljudima da postanu svesni svojih osećanja, misli i ponašanja kako bi postigli unutrašnju ravnotežu i autentičnost.
Osnovni principi geštalt terapije
- Svest o sadašnjem trenutku – Umesto analiziranja prošlosti ili brige o budućnosti, naglasak je na tome kako se osećate i šta doživljavate sada.
- Preuzimanje odgovornosti – Umesto traženja krivaca u spoljnim faktorima, geštalt terapija pomaže osobi da prepozna kako doprinosi svojim problemima i kako može preuzeti kontrolu nad svojim reakcijama.
- Celovitost („geštalt“) ličnosti – Ljudi su sagledani kao celina, gde misli, emocije i telo međusobno utiču jedno na drugo.
- Eksperimenti i kreativnost – Terapeut koristi različite tehnike (poput „prazne stolice“, dijaloga sa sobom, telesnih pokreta) kako bi klijent istražio i osvestio potisnute emocije i konflikte.
Kako izgleda geštalt terapija?
Terapeut podstiče klijenta da se fokusira na svoja trenutna osećanja i telesne reakcije.
Koristi se „prazna stolica” tehnika – gde klijent zamišlja osobu, deo sebe ili situaciju i vodi dijalog s njima kako bi došao do dubljih uvida.
Terapeut ne interpretira već postavlja pitanja kako bi klijent sam došao do uvida.
Geštalt terapija je korisna za ljude koji se osećaju zaglavljeno, imaju teškoće u izražavanju emocija, anksioznost, depresiju, probleme u odnosima ili žele bolju povezanost sa sobom. Report this page